Obsah

Konference Ostrovy života

19.-20. listopadu 2018

Brno, hotel Holiday Inn

Co vás čeká?

 • 15 přednášek ve dvou dnech
 • ukázky praktických řešení – systémů zadržování srážkových vod, recyklace tzv. šedé vody, ostrovní systémy FVE, zelené střechy aj.
 • setkání s odborníky, možnost diskuse a konzultace
 • konferenční sborník a další vzdělávací materiály
 • společenský večer vč. slavnostního rautu a doprovodného programu
 • Chci se zúčastnit

  Bezplatné semináře JTDJ

  3. 10. Most

  4. 10. Kladno

  23. 10. Brno

  24. 10. Zlín

  25. 10. Frýdek-Místek

  13. 11. Náchod

  14. 11. Liberec

  15. 11. Praha

  Chci se zúčastnit

  Kontakt

  Pro náš dům, z.s.

  Veveří 102

  616 00 Brno

  www.pronasdum.cz

  www.ospronasdum.cz

  Odběr zpravodaje

  Jak zpracovat bylinky na konci sezóny?

  Kdo by si rád neochutil pokrm čerstvými bylinkami. Skoro každá domácnost vlastní malou bylinkovou zahrádku nebo alespoň truhlík za oknem s těmi základními druhy. Ovšem problémem je, že čerstvé bylinky máme pouze malou část roku. Jak tedy zaručit abychom si i v zimě mohli dopřát vynikající chuť například domácí bazalky nebo oregana.

  Sušení

  Asi nejznámější metodou zpracování bylinek je jejich sušení. Ale pozor, některé druhy jsou k sušení méně vhodné, protože ztrácejí své aroma. To se týká třeba bazalky. Nikdy čerstvě natrhané rostliny nesušíme na přímém slunci, ale necháme je postupně uschnout na teplém, stinném a větraném místě.

  Mražení

  Praktickým uskladněním bylin je i jejich mražení. K tomuto účelu se nejvíce hodí rostliny se šťavnatými listy jako je pažitka, petržel, máta či bazalka. Výhodné je bylinky mrazit v menších porcích, v mikrotenových sáčcích nebo plastových krabičkách.

  Naložte je do oleje

  Méně známou metodou je uchování bylinek v oleji. Olej má ale menší konzervační schopnost, proto ho musíme hlídat, jestli se nám nekazí. Celé stonky nebo listy vložíme do sklenice s olivovým olejem a necháme asi 14 dní uležet. Pokud chceme prodloužit trvanlivost, směs přecedíme a uskladníme pouze olej, který je pak výborný třeba do salátů. Skvělým pomocníkem je také tvořítko na led. Do tvořítka vložíme trochu nasekaných bylinek, zalijeme trochou oleje a necháme zamrazit. Kostky pak můžeme použít při smažení.

  Autor: Pavla Pilchová, Pro náš dům, z.s.