Obsah

Konference Ostrovy života

19.-20. listopadu 2018

Brno, hotel Holiday Inn

Co vás čeká?

  • 15 přednášek ve dvou dnech
  • ukázky praktických řešení – systémů zadržování srážkových vod, recyklace tzv. šedé vody, ostrovní systémy FVE, zelené střechy aj.
  • setkání s odborníky, možnost diskuse a konzultace
  • konferenční sborník a další vzdělávací materiály
  • společenský večer vč. slavnostního rautu a doprovodného programu
  • Chci se zúčastnit

    Bezplatné semináře JTDJ

    3. 10. Most

    4. 10. Kladno

    23. 10. Brno

    24. 10. Zlín

    25. 10. Frýdek-Místek

    13. 11. Náchod

    14. 11. Liberec

    15. 11. Praha

    Chci se zúčastnit

    Kontakt

    Pro náš dům, z.s.

    Veveří 102

    616 00 Brno

    www.pronasdum.cz

    www.ospronasdum.cz

    Odběr zpravodaje

    Desatero obrany před „šmejdy“ v energetice

     

    Deset základních rad, jak se bránit proti tzv. šmejdům v energetice, zveřejnil Energetický regulační úřad. Reaguje tím na zvyšující se počet případů, kdy obchodník nebo zprostředkovatel postupuje nepoctivým způsobem vůči spotřebiteli. A jak desatero rad vypadá?

     


    1. Cesta za levnější elektřinou by měla vycházet z vaší vlastní iniciativy, nikoliv z iniciativy obchodníků. Proto se nenechte do ničeho nutit.

    2. Vždy se ujistěte, jestli jednáte přímo s dodavatelem, nebo se zprostředkovatelem. Pro každého totiž platí jiné právní předpisy. Hlavním rozdílem jsou lhůty pro odstoupení od uzavřených smluv.

    3. Lidé zvonící na vaše dveře, kteří tvrdí, že jsou zaměstnanci ERÚ nebo ČOI a přišli s nabídkou prodeje energií, pravděpodobně lžou. Úřady energie neprodávají, nekontrolují faktury podomním způsobem apod. Obdobně je to i se zástupci distributorů. Ti sice kontrolují měřidla, ale energii neprodávají. Pokud podomní prodejce tvrdí, že přichází od vašeho současného dodavatele, ať to dokáže. Nekorektní prodejci se za velké dodavatele často vydávají nejen osobně, ale i po telefonu.

    4. V případě, že je v místě vašeho bydliště podomní prodej omezen vyhláškou a podomní prodejce tento zákaz porušil, neváhejte kontaktovat (městskou) policii.

    5. Kontaktují Vás přes telefon a mailovou schránku? Zeptejte se, kde váš kontaktní údaj sehnali a jestli disponují vaším souhlasem pro zasílání obchodního sdělení. V případě že souhlas nemají, hlaste jeho jednání na Úřad pro ochranu osobních údajů (www.uoou.cz). Během telefonních hovorů se k ničemu nezavazujte.

    6. Odmítejte služby "za určitých podmínek zdarma" a nabízené dárky. Při vypovězení smlouvy ve lhůtě, kdy to energetický zákon umožňuje bez sankce, vám prodejce či zprostředkovatel "dárky", zakoupené podle občanského zákoníku, zpoplatní.

    7. Nikdy se nezavazujte k podpisu smlouvy, kterou ještě nemáte k dispozici. Nikdy do mobilního zařízení neříkejte žádnému prodejci "ano", protože smlouvu lze uzavřít i telefonicky.

    8. Nikdy nepodepisujte nic, co jste si důkladně nepročetli a úplně nepochopili. Nejprve se ptejte, čemu nerozumíte, poté se rozhodujte a až nakonec podepisujte.

    9. Buďte aktivní, nebuďte pasivní. Případné spory s dodavatelem energie řešte od začátku a neodkládejte je.

    10. Pamatujte si. Od smlouvy o dodávkách energií, která byla uzavřena mimo provozovnu držitele licence, lze bez jakýchkoliv sankcí odstoupit do 14 dní od uzavření smlouvy nebo ji vypovědět nejpozději do 15. dne od zahájení dodávek.

    Zdroj: Energetický regulační úřad